Sycylia to dla podróżników kierunek idealny. Wyspa jest spora, obfituje w wysokiej jakości atrakcje, przepiękne krajobrazy, oferuje rozbudowaną bazę noclegową i doskonałe jedzenie. Ceny na Sycylii są umiarkowane i zachęcają do organizacji dłuższego pobytu. Większość turystów przyjeżdża tutaj na co najmniej tydzień i po tygodniu żałuje, że nie zdecydowali się pozostać dłużej.
Wyspę najwygodniej zwiedza się samochodem. Wtedy wszędzie można dotrzeć szybko i sprawnie. Komunikacja publiczna (kolejowa i autobusowa) na wyspie oczywiście funkcjonuje, ale nie daje odpowiedniej swobody przemieszczania się i przemieszczanie się po wyspie zabiera wtedy zbyt wiele cennego czasu. Turyści przyjeżdżający na Sycylię wynajmują auto najczęściej przy lotnisku w Palermo, w Katanii lub Trapani. Pod tymi linkami znajdziesz poradniki do wynajmu aut w w tych miastach.
Sycylia – mapa atrakcji
Poniżej znajduje się mapa atrakcji turystycznych na Sycylii, która jest jednocześnie planem zwiedzania wyspy. Mapa pochodzi z kompletnego przewodnika po Sycylii, dostępnego na blogu www.gancarczyk.com. Mapę zamieszczamy za wiedzą i zgodą jej autora.
Przewodnik został zaplanowany i rozpisany na 7 dni intensywnego zwiedzania ale swobodnie zmniejszając intensywność zwiedzania, można go rozciągnąć na dwa tygodnie.

Krótki opis atrakcji turystycznych z mapy
1. Palermo
Palermo to stolica Sycylii – miasto o niezwykłej historii i wielokulturowym dziedzictwie, gdzie przenikają się wpływy arabskie, normańskie, hiszpańskie i włoskie. Spacerując po starym mieście, można podziwiać imponujące zabytki, takie jak Pałac Normański z Kaplicą Palatyńską, Katedrę w Palermo, czy plac Quattro Canti . Miłośnicy sztuki i kuchni znajdą tu prawdziwy raj: tętniące życiem targi Ballarò i Vucciria oferują lokalne przysmaki, świeże owoce morza i uliczne specjały, takie jak arancini czy sfincione.
Ciekawostka: W Katakumbach Kapucynów w Palermo znajdują się tysiące zmumifikowanych ciał – to jedno z najbardziej niezwykłych i makabrycznych muzeów świata.
2. Katedra w Monreale
Katedra w Monreale, położona na wzgórzu niedaleko Palermo, to prawdziwe arcydzieło architektury normańskiej. Zbudowana w XII wieku przez Wilhelma II, zachwyca monumentalnym wnętrzem i mozaikami pokrywającymi ponad 6000 m² powierzchni – przedstawiają one sceny biblijne i postać Chrystusa Pantokratora, który góruje nad głównym ołtarzem. Otaczający ją krużganek klasztorny ozdobiony jest ponad 200 kolumnami, każda inna, z misternymi zdobieniami.
Ciekawostka: Według legendy Wilhelm II otrzymał objawienie od Matki Boskiej, które skłoniło go do budowy katedry – dlatego świątynia powstała w rekordowym tempie jak na ówczesne czasy.
3. Scopello
Scopello to niewielka, urokliwa wioska położona nad Zatoką Castellammare. Znana jest z malowniczego wybrzeża z charakterystycznymi skałami tufowymi wyrastającymi z morza i ruinami dawnej tonnary – tradycyjnej przetwórni tuńczyka. Dziś to miejsce przyciąga turystów spragnionych spokoju, krystalicznie czystej wody i sielskiej atmosfery. Wioska pełna jest kamiennych domków i zacienionych placyków, które zapraszają do odpoczynku przy lokalnym winie i daniach z owoców morza.
Ciekawostka: W Scopello kręcono sceny do filmu „Ocean’s Twelve” oraz włoskich seriali kryminalnych – dzięki czemu wieś zyskała międzynarodową sławę.
4. Erice
Erice to średniowieczne miasteczko położone na górze o tej samej nazwie, z której roztacza się wspaniały widok na wybrzeże Trapani i Wyspy Egadzkie. Wąskie brukowane uliczki, kamienne domy, gotyckie kościoły i atmosfera tajemniczości sprawiają, że to miejsce wydaje się zatrzymane w czasie. Znajduje się tu zamek Wenery, wybudowany na ruinach starożytnej świątyni ku czci bogini miłości.
Ciekawostka: Erice uważane było w starożytności za miejsce mistyczne – tu czczono Afrodytę (Wenus) i wierzono, że zamek jest bramą do świata duchów.
5. Castellammare del Golfo
To nadmorskie miasteczko łączy urok rybackiej tradycji z wygodami nowoczesnej turystyki. Jego centrum skupia się wokół portu, w którym codziennie cumują kolorowe łodzie rybaków. Warto odwiedzić średniowieczny zamek aragoński i przejść się promenadą pełną restauracji oferujących świeże owoce morza. Castellammare to też świetna baza wypadowa do rezerwatu Zingaro i pobliskich plaż.
Ciekawostka: Nazwa miasta oznacza dosłownie „zamek nad morzem”, a jego historia sięga czasów arabskich – pierwotna forteca była kluczowym punktem obronnym Sycylii.
6. Schody Turków (Scala dei Turchi)
Scala dei Turchi to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na sycylijskim wybrzeżu. Białe klify o łagodnych, falujących kształtach, przypominające ogromne schody, opadające bezpośrednio do turkusowego morza. Powstały z marglu – skały o śnieżnobiałej barwie i kredowej strukturze. Miejsce to przyciąga turystów nie tylko niezwykłą urodą, ale i legendą – według podań, to właśnie tędy piraci tureccy i saraceńscy wdzierali się na Sycylię, stąd nazwa „Schody Turków”.
Ciekawostka: Choć formacja jest naturalna, przez wieki uznawana była za cudowny twór nadprzyrodzonych sił – lokalni mieszkańcy wierzyli, że ma właściwości uzdrawiające.
7. Agrigento i Dolina Świątyń
Agrigento, niegdyś Akragas, to jedno z najważniejszych miast Wielkiej Grecji. Dziś jego największą atrakcją jest Valle dei Templi – Dolina Świątyń – rozległy kompleks ruin greckich świątyń z V wieku p.n.e., wpisany na listę UNESCO. Znajdują się tu doskonale zachowane kolumnady świątyni Hery, Zeusa, Herkulesa oraz spektakularna Świątynia Konkordii – jeden z najlepiej zachowanych przykładów greckiej architektury sakralnej na świecie.
Ciekawostka: Świątynia Zeusa miała być największą świątynią dorycką w historii – choć nigdy nie została ukończona, jej fundamenty robią ogromne wrażenie.
8. Enna
Enna to jedyne miasto na Sycylii, które nie leży ani nad morzem, ani u stóp wzgórz – tylko na ich szczycie, na wysokości ponad 900 m n.p.m. Nazywane jest „belwederem Sycylii” i oferuje panoramiczne widoki na niemal całą wyspę. Nad miastem góruje zamek Lombardzki – jedna z największych i najstarszych fortec na wyspie. Warto też odwiedzić katedrę i sanktuarium poświęcone Madonnie z Enny – patronce miasta.
Ciekawostka: Według mitologii greckiej to w okolicach Enny Hades porwał Persefonę do podziemnego świata – dlatego miejsce to uważane było za bramę do Hadesu.
9. Morgantina
Morgantina to stanowisko archeologiczne ukryte wśród wzgórz w środkowej części Sycylii. To pozostałości po starożytnym mieście sycylijskich Sikelów i późniejszej kolonii greckiej. Odwiedzający mogą zobaczyć teatr, agorę, ruiny domów mieszkalnych i systemy kanalizacyjne sprzed 2500 lat. Wiele znalezisk z Morgantiny – w tym słynna „Wenus z Morgantiny” – można dziś oglądać w muzeach.
Ciekawostka: Część artefaktów z Morgantiny (łącznie 266 eksponatów pochodzących z okresu od IX w. p.n.e., z cywilizacji etruskiej aż do I-II w. n.e., czyli czasów Cesarstwa Rzymskiego) została nielegalnie wywieziona do USA i dopiero po latach starań wróciła na Sycylię – to jeden z najgłośniejszych przypadków odzyskiwania dziedzictwa kulturowego we Włoszech.
10. Caltagirone
Caltagirone to miasto ceramiki – słynie z produkcji kolorowych kafli, płytek i naczyń, których tradycja sięga czasów arabskich. Spacer po mieście to prawdziwa uczta dla oka: balkony zdobione są ceramicznymi dekoracjami, a najsłynniejszym punktem jest monumentalna Scalinata di Santa Maria del Monte – schody ozdobione 142 unikalnymi majolikowymi płytkami, każda z innym wzorem.
Ciekawostka: Każdego roku w lipcu schody zostają podświetlone tysiącami świec układanych w artystyczne mozaiki świetlne – to jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń na Sycylii.
11. Ragusa
Ragusa to jedno z najbardziej malowniczych miast barokowych na Sycylii, wpisane na listę UNESCO. Po trzęsieniu ziemi w 1693 roku miasto zostało odbudowane w dwóch poziomach – Ragusa Superiore i Ragusa Ibla. Dolna część, Ragusa Ibla, zachwyca labiryntem wąskich uliczek, eleganckimi pałacami i imponującą katedrą św. Jerzego. Miasto jest również znane z wyśmienitej kuchni, której warto spróbować w lokalnych trattoriach z widokiem na dolinę.
Ciekawostka: Ragusa była głównym miejscem kręcenia popularnego serialu „Komisarz Montalbano”, co znacznie zwiększyło jej rozpoznawalność wśród turystów z całego świata.
12. Noto
Noto to perła sycylijskiego baroku. Miasto zostało całkowicie przebudowane po trzęsieniu ziemi z końca XVII wieku, dzięki czemu jego architektura jest wyjątkowo spójna i harmonijna. Fasady katedry, Palazzo Ducezio i wielu innych budowli wykonane są z lokalnego wapienia, który przy zachodzącym słońcu przybiera złocisty odcień. Spacer po Corso Vittorio Emanuele to prawdziwa uczta estetyczna.
Ciekawostka: Co roku w maju odbywa się tu Infiorata di Noto – święto kwiatów, podczas którego cała ulica pokrywana jest kolorowymi dywanami z płatków ułożonych w artystyczne kompozycje.
13. Marzamemi
Marzamemi to urocza nadmorska wioska rybacka, która zachowała swój autentyczny charakter. Kamienne domki, plac Piazza Regina Margherita, tawerny z owocami morza i zapach soli w powietrzu – wszystko tu sprzyja odpoczynkowi. Dawniej działała tu tonnara – zakład połowu i przetwórstwa tuńczyka, dziś zamieniony na przestrzeń kulturalną. To także doskonałe miejsce na romantyczny wieczór przy lampce wina i świeżej rybie.
Ciekawostka: Mimo niewielkich rozmiarów, Marzamemi stało się modnym kierunkiem wśród artystów i fotografów – jego filmowy klimat przyciąga nie tylko turystów, ale i organizatorów ślubów oraz festiwali filmowych.
14. Syrakuzy
Syrakuzy to jedno z najstarszych i najważniejszych miast Sycylii, o potężnym dziedzictwie greckim. Starożytna Neapolis kryje imponujący teatr grecki, ołtarz Hieronima oraz ogromne Ucho Dionizjusza – jaskinię o znakomitej akustyce. Historyczne centrum znajduje się na wyspie Ortigia, gdzie można podziwiać barokowe pałace, katedrę wzniesioną na ruinach świątyni Ateny oraz romantyczny port. Miasto było niegdyś domem Archimedesa.
Ciekawostka: W Uchu Dionizjusza według legendy tyran Syrakuz podsłuchiwał więźniów, korzystając z doskonałej akustyki jaskini.
15. Etna
Etna to najwyższy czynny wulkan Europy i jeden z najbardziej spektakularnych cudów natury. Jego wysokość (ponad 3300 m n.p.m.) stale się zmienia z powodu erupcji. Można tu podziwiać księżycowy krajobraz lawy, zwiedzać krater główny (z przewodnikiem) oraz podziwiać widoki na wybrzeże i Katanię. Etna zimą zamienia się w ośrodek narciarski, a latem przyciąga miłośników trekkingu i fotografii.
Ciekawostka: Wulkan ma własne winnice – gleba wulkaniczna sprzyja uprawie winorośli, dlatego powstają tu jedne z najbardziej unikalnych win na Sycylii, m.in. Nerello Mascalese.
16. Castelmola
Castelmola to niewielkie, malownicze miasteczko położone wysoko nad Taorminą. Z jego tarasów widokowych roztacza się rozległa i piękna panorama na Etnę, wybrzeże Morza Jońskiego i zatokę Taorminy. Urokliwe, wąskie uliczki i kameralny rynek z przyjaznymi kawiarniami nadają mu sielski klimat. Słynie też z lokalnego wina migdałowego – „vino alla mandorla”, które można degustować w kultowej kawiarni Turrisi, słynącej z osobliwego wystroju.
Ciekawostka: W barze Turrisi niemal wszystko ma kształt… fallusa – od dekoracji po menu. To symbol płodności i starożytnych sycylijskich wierzeń.
17. Taormina
Taormina to jedno z najbardziej prestiżowych i eleganckich miast Sycylii. Położona na skalistym klifie, zachwyca widokiem na Etnę i morze. Najsłynniejszym zabytkiem jest antyczny teatr grecko-rzymski, w którym do dziś odbywają się koncerty i festiwale. Spacer po Corso Umberto pełnej butików, galerii i restauracji to nieodzowny element zwiedzania miasteczka. W pobliżu znajduje się również Isola Bella – malutka wyspa połączona z lądem wąską mierzeją.
Ciekawostka: Taorminę ukochała sobie elita artystyczna i arystokracja – bywali tu m.in. D.H. Lawrence, Truman Capote, Greta Garbo i Oscar Wilde.
18. Wąwóz Alcantara (Gole dell’Alcantara)
Wąwóz Alcantara to fascynujące dzieło natury – głęboki kanion wyrzeźbiony przez rzekę Alcantara w bazaltowej skale pochodzenia wulkanicznego. Ściany wąwozu mają fantazyjne formy przypominające organy czy wachlarze, co jest efektem gwałtownego schłodzenia lawy. Miejsce to jest popularne latem – można tu spacerować, brodzić w lodowatej wodzie lub spróbować canyoningu i raftingu.
Ciekawostka: Legenda głosi, że rzeka Alcantara powstała z łez zakochanej nimfy, która płakała z tęsknoty za utraconym kochankiem przemienionym w lawę przez zazdrosną boginię.
19. Savoca
Savoca to średniowieczne miasteczko ukryte w górach nieopodal Taorminy. Rozsławił je film „Ojciec chrzestny” – to tutaj kręcono sceny ślubu Michaela Corleone. Wciąż działa Bar Vitelli, znany z filmu, a spacer po miasteczku pozwala poczuć klimat dawnych lat. Savoca zachowała swoją autentyczność, a jej cisza i widoki sprawiają, że to idealne miejsce na ucieczkę od tłumów.
Ciekawostka: W katakumbach klasztoru kapucynów w Savoca przechowywane są zmumifikowane ciała dawnych mieszkańców – zakonników i lokalnej elity.
20. Cefalu
Cefalu to urocze miasteczko rybackie u stóp potężnej skały La Rocca. Zachwyca średniowieczną atmosferą i katedrą normańską z XII wieku z mozaiką Chrystusa Pantokratora. Stare miasto pełne jest wąskich uliczek, sklepików i restauracji, a plaża tuż obok starego portu to jedna z najładniejszych na północy Sycylii. Wspinaczka na La Rocca nagradza panoramicznym widokiem na Morze Tyrreńskie.
Ciekawostka: Katedra w Cefalù miała być wotum wdzięczności króla Rogera II po cudownym ocaleniu z morskiej burzy – to jedno z najważniejszych dzieł sztuki normańskiej na wyspie.
Wynajem samochodu na Sycylii
Na wyspie popularna jest samodzielna, niezależna turystyka z wykorzystaniem samochodu wynajętego w wypożyczalni samochodów. Stąd oferta wypożyczalni jest szeroka, a ceny bywają naprawdę atrakcyjne. Aktualne ceny wynajmu aut na wyspie sprawdzisz szybko klikając na przycisk poniżej lub otwierając jeden z poniższych poradników.
Poradnik wynajmu auta w:
– Palermo (Sycylia)
– Katania (Sycylia)
– Trapani (Sycylia)
Ważne informacje dla kierowców i podróżników
Język:
– urzędowy: włoski
– popularny język obcy: angielski (słabo)
Waluta: EUR (euro)
Kierunkowy numer telefonu: +39
Ruch uliczny: prawostronny
Ograniczenia prędkości:
– w terenie zabudowanym 50 km/h (31 mph)
– poza terenem zabudowanym 90 km/h (49 mph)
– na drogach szybkiego ruchu 130 km/h (62 mph)
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila
Ceny paliw (2023):
– benzyna (Euro 95): 1,92 EUR/litr
– olej napędowy: 1,90 EUR/litr
– gaz LPG: 0,73 EUR/litr
sprawdź: aktualne ceny paliw w Europie
Alternatywny plan zwiedzania
W oparciu o mapę atrakcji Sycylii oraz przewodnik po Sycylii przygotowaliśmy również bardziej szczegółowy plan zwiedzania. Tym razem jest to plan na 10 dni. Został rozpisany na konkretne godziny, z uwzględnieniem czasu zwiedzania atrakcji oraz z propozycjami restauracji i posiłków wkomponowanych w plan zwiedzania. Ta propozycja powinna dodatkowo ułatwić ci własne planowanie wyjazdu.
Dzień 1 – Palermo: Królewska stolica Sycylii
08:30 – Śniadanie w lokalnym barze
Polecane miejsce: Antico Caffè Spinnato – klasyczne sycylijskie rogaliki, granita i espresso.
09:30 – Pałac Normanów i Kaplica Palatyńska
Czas zwiedzania: około 1,5–2 godziny.
Warto wypożyczyć audioprzewodnik – mozaiki są spektakularne i pełne symboliki.
11:30 – Katedra w Palermo
Obejrzyj groby królewskie i wejdź na dach katedry, z którego roztacza się widok na całe miasto.
13:00 – Lunch z kuchnią uliczną
Rekomendowane miejsce: targ Mercato del Capo – arancini, panelle, sfincione.
15:00 – Teatro Massimo lub Piazza Pretoria i Quattro Canti
Teatro Massimo znane jest z „Ojca chrzestnego III”. Piazza Pretoria słynie z barokowej fontanny, a Quattro Canti to ikoniczny punkt przecięcia głównych ulic.
17:00 – Ogród botaniczny lub promenada Foro Italico
Miejsce idealne na odpoczynek w cieniu palm lub spacer nad morzem.
19:30 – Kolacja
Polecane miejsce: Osteria Ballarò – nowoczesne podejście do sycylijskiej klasyki.
21:00 – Spacer po nocnym Palermo lub drink na hotelowym tarasie
Dzień 2 – Monreale i dalsze odkrywanie Palermo
08:00 – Śniadanie i wyjazd do Monreale
Czas dojazdu: około 30 minut samochodem lub autobusem.
09:00 – Katedra w Monreale i krużganki klasztoru
Czas zwiedzania: około 1,5–2 godziny.
Mozaiki w stylu bizantyjskim to arcydzieło średniowiecznej sztuki sakralnej.
11:30 – Powrót do Palermo i wizyta w Katakumbach Kapucynów
Dla osób o mocnych nerwach – ponad 8000 zmumifikowanych ciał z różnych epok.
13:00 – Lunch w dzielnicy Zisa lub przy porcie
Sugerowana restauracja: Trattoria ai Cascinari – domowa kuchnia i sycylijski klimat.
15:00 – Zwiedzanie kościołów La Martorana i San Cataldo
Kościoły w unikatowym stylu arabsko-normańskim, wpisane na listę UNESCO.
17:00 – Czas wolny na zakupy lub relaks na Via Roma
19:30 – Kolacja z muzyką na żywo
Polecana restauracja: Ristorante Ferro di Cavallo – w samym sercu starego Palermo.
Dzień 3 – Cefalù: Średniowieczne klimaty i plażowy relaks
07:30 – Śniadanie i wyjazd do Cefalù
Czas przejazdu z Palermo: około 1,5 godziny.
09:00 – Spacer po starówce Cefalù
Wąskie, brukowane uliczki z suszącym się praniem, klimatyczne zaułki, główna ulica Via Vittorio Emanuele i widok z Porta Marina.
10:00 – Katedra w Cefalù (Duomo di Cefalù)
Czas zwiedzania: około 45 minut.
Zobacz mozaiki Chrystusa Pantokratora i romańską architekturę.
11:00 – Lavatoio Medievale (średniowieczna pralnia)
Klimatyczne miejsce z kanałem wodnym i kamiennymi zlewami, doskonałe na zdjęcia.
12:00 – Wejście na La Rocca (dla chętnych)
Czas: około 1,5–2 godziny w dwie strony.
Widok na miasto, morze i ruiny świątyni Diany. Potrzebne wygodne buty.
13:30 – Lunch przy plaży
Polecana restauracja: Il Normanno – świetne lokalne dania i widok na morze.
15:00 – Relaks na miejskiej plaży Cefalù
Dobra okazja na kąpiel i odpoczynek.
17:30 – Lody lub granita przed wyjazdem
Polecane miejsce: GelAntico – lody rzemieślnicze z ciekawymi smakami.
18:30 – Powrót do Palermo lub nocleg w Cefalù
W sezonie warto wcześniej zarezerwować nocleg.
20:00 – Kolacja (jeśli nocleg w Cefalù)
Polecana restauracja: La Brace – przytulna, z tradycyjnym menu sycylijskim.
Dzień 4 – Agrigento i Scala dei Turchi: Świątynie i klifowe cuda
07:00 – Śniadanie i wyjazd z Palermo lub Cefalù
Czas przejazdu do Agrigento wynosi około 2,5–3 godziny. Warto zabrać wodę i przekąski, ponieważ ten dzień będzie intensywny.
10:00 – Dolina Świątyń (Valle dei Templi)
Czas zwiedzania: około 2–2,5 godziny
To jeden z najważniejszych kompleksów archeologicznych na Sycylii. Zobaczysz m.in. Świątynię Zgody, Świątynię Hery oraz ogromną, nigdy nieukończoną Świątynię Zeusa Olimpijskiego.
Warto skorzystać z audioprzewodnika lub aplikacji mobilnej z mapą.
Ciekawostka:
W Dolinie Świątyń odnaleziono telamona – gigantyczną rzeźbę przedstawiającą olbrzyma podtrzymującego świątynię. Miała ponad 7 metrów wysokości!
12:30 – Przejazd do Scala dei Turchi
Czas przejazdu: około 20–30 minut
13:00 – Lunch z widokiem na morze
Polecane miejsce: Majata Beach – restauracja tuż przy plaży, oferująca lokalne specjały i świeże ryby.
14:30 – Zwiedzanie Schodów Turków (Scala dei Turchi)
Czas: około 1,5 godziny
To naturalny, biały klif z wapienia i margli, przypominający schody. Możliwość kąpieli i spaceru po klifie. Miejsce idealne do robienia zdjęć, szczególnie po południu, gdy światło nadaje skałom złocisty odcień.
16:30 – Czas wolny na plażowanie lub spacer wzdłuż wybrzeża
18:00 – Powrót do Agrigento na kolację i nocleg
Można zatrzymać się w centrum Agrigento lub w dzielnicy San Leone, która znajduje się bliżej plaży.
20:00 – Kolacja
Polecane miejsce: Trattoria dei Templi – klimatyczna restauracja serwująca tradycyjne dania kuchni sycylijskiej. Dobrym wyborem będzie lokalne czerwone wino Nero d’Avola lub białe Grillo.
Dzień 5 – Piazza Armerina i Enna: Rzymskie mozaiki i serce Sycylii
07:30 – Śniadanie i wyjazd z Agrigento lub Cefalù
Czas przejazdu do Piazza Armerina: około 1,5–2,5 godziny (w zależności od punktu startowego). Warto wyruszyć wcześnie, by uniknąć upału.
10:00 – Zwiedzanie Villa Romana del Casale
Czas: około 1,5–2 godziny
To jedna z najlepiej zachowanych rzymskich rezydencji na świecie. Słynie z niezwykle szczegółowych mozaik, które pokrywają podłogi niemal wszystkich pomieszczeń.
Zobaczysz słynne „dziewczyny w bikini” – scena gimnastyczna sprzed 1600 lat.
Ciekawostka:
Mozaiki w Villa Romana liczą łącznie ponad 3500 metrów kwadratowych – to największy tego typu zespół w Europie. Rezydencja była prawdopodobnie własnością wysokiego urzędnika lub członka cesarskiej rodziny.
12:30 – Lunch w Piazza Armerina
Polecana restauracja: Al Fogher – eleganckie miejsce z nowoczesną interpretacją kuchni sycylijskiej.
14:00 – Przejazd do Enny
Czas: około 40 minut
14:45 – Zwiedzanie Enny
Enna to najwyżej położone miasto Sycylii – prawie 950 m n.p.m. Znana jako „belweder Sycylii”, oferuje niesamowite panoramy i spokój z dala od turystycznego zgiełku.
- Zamek Lombardzki – jeden z największych średniowiecznych zamków na wyspie
- Torre di Federico II – wieża z czasów Staufenów, przypisywana Fryderykowi II
- Katedra – barokowe wnętrze i ciekawa fasada
17:30 – Czas wolny na kawę lub krótki spacer po centro storico
Warto spróbować lokalnego cannolo z ricottą.
18:30 – Przejazd do Syrakuz / Nocleg po drodze (np. w Caltagirone)
Jeśli planujesz dalszą trasę na południowy wschód, rozważ nocleg w Caltagirone – piękne miasto z barwnymi schodami i tradycją ceramiki.
20:00 – Kolacja w miejscu noclegu
W Caltagirone polecana jest restauracja Tre Bocche – prosta, sycylijska kuchnia w pięknej lokalizacji.
Dzień 6 – Barokowe skarby południowo-wschodniej Sycylii: Caltagirone, Ragusa, Modica
08:00 – Śniadanie i rozpoczęcie dnia w Caltagirone
Jeśli nocujesz w Caltagirone, zacznij dzień od porannego spaceru po centrum i wypicia kawy przy głównym placu.
09:00 – Zwiedzanie Caltagirone
Miasto słynie z ręcznie malowanej ceramiki i barokowej architektury.
- Schody Santa Maria del Monte – 142 stopnie, z których każdy jest ozdobiony innym wzorem ceramicznym
- Muzeum ceramiki – ciekawe dla pasjonatów rzemiosła i historii sztuki
- Spacer po centrum historycznym – kościoły, balkony, małe warsztaty ceramiczne
11:00 – Przejazd do Ragusy
Czas: około 1 godziny
12:00 – Zwiedzanie Ragusa Ibla
To dolna, starsza część miasta, pełna krętych uliczek, balkonów z kutego żelaza i barokowych fasad.
- Katedra św. Jerzego (Duomo di San Giorgio)
- Ogrody Iblei – idealne na krótki spacer i chwilę wytchnienia
- Urokliwe zaułki i punkty widokowe
13:30 – Lunch w Ragusie
Polecana restauracja: Trattoria La Bettola – lokalna kuchnia z eleganckim akcentem.
15:00 – Przejazd do Modiki
Czas: około 30 minut
15:30 – Zwiedzanie Modiki
Miasto położone jest tarasowo, z pięknym widokiem na dolinę. Modica słynie z baroku i… czekolady.
- Katedra św. Jerzego – monumentalna barokowa budowla na wzgórzu
- Czekoladziarnie – degustacja czekolady w stylu azteckim (czekolada modicańska jest produkowana na zimno, z wyczuwalnym cukrem)
Ciekawostka:
Czekolada z Modiki nie zawiera mleka ani masła kakaowego. Jest przygotowywana metodą starożytnych Azteków, sprowadzoną przez Hiszpanów w XVI wieku.
17:30 – Spacer po Modice lub czas wolny na kawę i deser
18:30 – Przejazd do Syrakuz lub Marzamemi (w zależności od dalszej trasy)
Sugerowany kierunek: wybrzeże południowo-wschodnie Sycylii
20:00 – Kolacja i nocleg w Syrakuzach lub okolicy
Polecana kolacja: Ristorante Don Camillo w Syrakuzach – znakomita lokalna kuchnia.
Dzień 7 – Barok, morze i magia Syrakuz
08:00 – Śniadanie i wyjazd do Noto
Z Syrakuz do Noto jedzie się około 40 minut. Jeśli nocujesz w Marzamemi, czas przejazdu to około 20 minut.
09:00 – Zwiedzanie Noto – perły sycylijskiego baroku
Całe centrum miasta jest wpisane na listę UNESCO i wygląda jak scenografia teatralna.
- Katedra św. Mikołaja (Cattedrale di San Nicolò) – monumentalna fasada i piękne wnętrze
- Via Nicolaci – ulica z balkonami wspartymi na fantazyjnych rzeźbach
- Kościół San Carlo – można wejść na dzwonnicę i podziwiać widok na całe Noto
- Lodziarnia Caffè Sicilia – jedna z najsłynniejszych lodziarni na wyspie
11:30 – Przejazd do Marzamemi
Czas przejazdu: około 30 minut
12:00 – Spacer i lunch w Marzamemi – rybacka osada z klimatem
Malownicze domki, stare łodzie, port i romantyczny plac z restauracjami. Idealne miejsce na relaksujący lunch nad morzem.
Polecana restauracja: Campisi lub La Cialoma – świeże owoce morza i lokalne wino Nero d’Avola.
Ciekawostka:
Marzamemi to dawny port tuńczykowy z czasów arabskich. Do dziś w starej tonnarze (zakładzie przetwórstwa tuńczyka) odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.
14:30 – Przejazd do Syrakuz
Czas: około 1 godziny
15:30 – Zwiedzanie Syrakuz – Ortigia i starożytność
Ortigia to wyspa będąca sercem Syrakuz – pełna zabytków, romantycznych zaułków i restauracji.
- Fontanna Aretuzy – źródło z legendy o nimfie i Alkajosie, gdzie rośnie dziki papirus
- Katedra w Syrakuzach – powstała na bazie starożytnej świątyni Ateny
- Piazza Duomo – jeden z najpiękniejszych placów Sycylii
- Spacer promenadą Lungomare di Levante
Ciekawostka:
W katedrze Ortigii nadal widać kolumny dawnej świątyni greckiej, które zostały wkomponowane w ściany kościoła. To unikalne połączenie greckiego i chrześcijańskiego dziedzictwa.
18:00 – Czas wolny na zakupy i aperitivo na Ortigii
Sugerowane miejsce: bar na tarasie hotelu Algilà lub kawiarnia Viola.
20:00 – Kolacja na wyspie Ortigia
Polecana restauracja: Sicilia in Tavola – niewielka, ale z doskonałą kuchnią opartą na rybach i sezonowych składnikach.
21:30 – Spacer nocą po Ortigii lub powrót do hotelu
Dzień 8 – Wulkan Etna i elegancja Taorminy
07:30 – Śniadanie i wyjazd w stronę Etny
Najlepiej wyruszyć wcześnie rano. Czas przejazdu z Syrakuz do Rifugio Sapienza (Etna Południowa): około 2 godziny.
09:30 – Zwiedzanie Etny – wulkaniczna przygoda
Start z Rifugio Sapienza (ok. 1900 m n.p.m.). Masz kilka opcji:
- Kolejka linowa (Funivia dell’Etna) + jeepy i przewodnik na wysokość ok. 2900 m
- Samodzielny spacer po wygasłych kraterach Silvestri
- Zwiedzanie jaskiń lawowych z latarką (tylko z przewodnikiem)
Zabierz ciepłą kurtkę, nawet latem temperatura na szczycie może spaść poniżej 10°C.
Ciekawostka:
Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Jest wyższa niż Giewont – ma ponad 3300 m wysokości, ale ta wartość zmienia się z każdą erupcją!
12:30 – Przejazd do Taorminy
Czas przejazdu: około 1,5 godziny malowniczą trasą z widokami na wybrzeże.
14:00 – Lunch w Taorminie
Polecana restauracja: Tiramisu lub Osteria RossoDiVino – wysokiej jakości kuchnia w centrum miasta.
15:00 – Zwiedzanie Taorminy – miasta z widokiem na morze i wulkan
Najważniejsze punkty:
- Teatr grecki – Teatro Antico di Taormina – spektakularna sceneria z Etną w tle
- Corso Umberto – elegancki deptak z butikami, kawiarniami i widokami
- Piazza IX Aprile – najpiękniejszy punkt widokowy miasta
- Katedra św. Mikołaja, Palazzo Corvaja, ogród Villa Comunale
17:30 – Czas wolny na zakupy, aperitif i spacer
Nie spiesz się – Taormina najlepiej smakuje powoli. Warto spróbować granity z migdałów lub lodów pistacjowych.
19:30 – Kolacja z widokiem
Polecane miejsce: Ristorante Al Saraceno – restauracja na wzgórzu z widokiem na Etnę, morze i Taorminę nocą.
21:30 – Powrót do hotelu lub nocleg w Taorminie / Castelmola
Dzień 9 – Castelmola, Wąwóz Alcantara i Savoca: Górskie widoki i filmowa atmosfera
08:00 – Śniadanie w hotelu i wyjazd do Castelmola
Czas przejazdu z Taorminy do Castelmola: około 20 minut.
09:00 – Zwiedzanie Castelmola – mała wioska z wielkimi widokami
Castelmola to urokliwa miejscowość na wzgórzu z panoramą na Taorminę, morze i Etna. Zobacz:
- Zamek Castelmola – ruiny z XIII wieku, z których rozciąga się niesamowity widok
- Piazza Sant’Antonio – przytulny plac z kawiarniami
- Kościół św. Piotra – z oryginalnym, małym wnętrzem
- Castelmola jest również znane z „mrożonego wina” – spróbuj w jednym z lokalnych barów
Ciekawostka:
Castelmola jest znana z tradycji produkcji „mrożonego wina” (Vino alla Mandorla) – likieru migdałowego.
11:00 – Przejazd do Wąwozu Alcantara
Czas: około 30 minut z Castelmola
11:30 – Zwiedzanie Wąwozu Alcantara
Wąwóz Alcantara to naturalna atrakcja geologiczna, stworzona przez wulkaniczne erupcje Etny, w której znajdują się krystaliczne baseny, wodospady i ściany z bazaltowymi słupami.
- Spacer po wąwozie, zejście do rzeki (jeśli pogoda pozwala, warto wziąć kąpiel)
- Możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub samodzielnie, dostępne ścieżki turystyczne
- Warto odwiedzić punkt widokowy nad wąwozem
Ciekawostka:
Wąwóz Alcantara powstał w wyniku erupcji Etny, która stopniowo ukształtowała bazaltowe słupy. Często można spotkać się z teorią, że słupy przypominają organy – stąd też nazywa się je czasem „organami natury”.
13:00 – Lunch w okolicy Alcantara
Polecana restauracja: Ristorante La Fattoria – typowa sycylijska kuchnia i widok na wąwóz.
14:30 – Przejazd do Savoca
Czas: około 40 minut
15:15 – Zwiedzanie Savoca – mała wioska, wielkie filmowe dziedzictwo
Savoca to jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości w Sycylii, znana przede wszystkim z filmu „Ojciec chrzestny”.
- Bar Vitelli – słynny bar, w którym Michael Corleone poprosił o rękę Apollonię
- Kościół św. Michała – miejsce, w którym odbyła się ceremonia ślubu Michaela i Apollonii
- Główna ulica z charakterystycznymi domkami i brukiem
- Możliwość odwiedzenia lokalnego cmentarza, z którego roztacza się malowniczy widok
Ciekawostka:
Savoca i jego kościoły były kluczowym miejscem dla kultowej sceny w „Ojcu chrzestnym”. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, by poczuć klimat tej kultowej produkcji.
17:30 – Spacer po wiosce i czas wolny na kawę lub pamiątki
Savoca jest bardzo malownicza, a wąskie uliczki i małe sklepy z pamiątkami tworzą niepowtarzalną atmosferę.
18:30 – Powrót do Taorminy lub Cefalù
Czas przejazdu: około 1 godzina do Taorminy, 2 godziny do Cefalù.
20:00 – Kolacja w restauracji w Taorminie / Cefalù
Polecana restauracja: Ristorante La Capinera (Taormina) lub Ristorante Il Covo (Cefalù).
Dzień 10 – Cefalù i jego malownicze okolice: Plaże, średniowiecze i kuchnia sycylijska
08:00 – Śniadanie i wyjazd do Cefalù
Jeśli spędzasz noc w Taorminie, czas przejazdu do Cefalù wynosi około 2 godzin. Zaczynaj dzień wczesnym wyjazdem, aby cieszyć się miastem przed popołudniowym tłumem.
10:00 – Zwiedzanie Cefalù – wenecka perła Sycylii
Cefalù to jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast w Sycylii, słynące z pięknych plaż, średniowiecznego charakteru i katedry wpisanej na listę UNESCO.
- Katedra w Cefalù (Cattedrale di Cefalù) – wspaniała średniowieczna katedra, znana z bizantyjskich mozaik, w tym majestatycznego wizerunku Chrystusa Pantokratora.
- Wspinaczka na Rocca di Cefalù – z najwyższego punktu miasta rozpościera się wspaniały widok na miasto i morze. Warto przejść się ścieżkami prowadzącymi do zamku normandzkiego.
- Plaża Cefalù – idealna na krótki odpoczynek nad morzem, z pięknym widokiem na katedrę.
Ciekawostka:
Katedra w Cefalù została zbudowana przez króla Rogera II w XII wieku. Legenda głosi, że w czasie jednej z podróży, król uratował się przed sztormem, obiecując zbudować w tym miejscu świątynię.
12:30 – Lunch w Cefalù
Polecana restauracja: Trattoria da Nino – serwuje pyszne lokalne potrawy, w tym świeże owoce morza.
14:00 – Czas wolny na spacer po Cefalù
Możesz zwiedzić wąskie, malownicze uliczki Cefalù, gdzie znajdują się liczne sklepy z rękodziełem, lokalnymi produktami i pamiątkami. To doskonały moment, by spróbować lokalnych słodyczy, np. cannolo lub cassata.
15:30 – Przejazd do parku przyrody Madonie
Czas przejazdu: około 30 minut
16:00 – Zwiedzanie Parku Przyrody Madonie
Park Madonie to obszar górski z wyjątkową florą i fauną. Warto przejść się jednym z wielu szlaków pieszych lub po prostu podziwiać widoki na okoliczne wioski i góry.
- Wędrówka do wioski Polizzi Generosa – jeden z urokliwych, górskich punktów widokowych.
- Wizyta w Muzeum Madonii – wystawy poświęcone lokalnej tradycji rzemiosła i historii górskich wiosek.
Ciekawostka:
Park Madonie to prawdziwa oaza dla miłośników przyrody i turystyki pieszej. Liczne szlaki prowadzą przez malownicze lasy, w których rośnie wiele endemicznych gatunków roślin.
18:00 – Powrót do Cefalù i czas wolny na odpoczynek
Możesz wrócić na plażę lub spędzić czas w jednym z lokalnych barów przy morzu.
20:00 – Kolacja w Cefalù
Polecana restauracja: La Botte – doskonała kuchnia z naciskiem na owoce morza i tradycyjne sycylijskie potrawy.
21:30 – Spacer po nocnym Cefalù
Cefalù nocą zyskuje jeszcze większy urok – wąskie uliczki rozświetlone latarniami tworzą romantyczną atmosferę.